Poradňa

5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda

Úvod
Poradňa
5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda
5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlá sú populárnym zdrojom tepla z viacerých dôvodov. Bez ohľadu na typ tepelného čerpadla, mať efektívny a ekologický zdroj tepla, na ktorý je navyše vyčlenený dotačný fond je veľmi atraktívne.

Samotné druhy tepelných čerpadiel (vzduch-voda, voda-voda a zem-voda) majú mnoho spoločného, avšak sa líšia v spôsobe inštalácie, výkone aj dostupnosti. Dnes sa pozrieme na prvý typ, tepelné čerpadlo vzduch - voda, ktoré funguje na princípe odoberania tepla okolitému vzduchu. Toto teplo následne používa na vykurovanie, najčastejšie domácností. Patrí medzi najpopulárnejšie a najdostupnejšie. Aké sú jeho výhody a kedy sa vám najviac oplatí vybrať si ho?

Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda od MasterTherm
Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda od MasterTherm

1. Jednoduchšia a rýchlejšia inštalácia

Jedným z hlavných dôvodov popularity tepelných čerpadiel vzduch-voda je ich dostupnosť. Inštalácia netrvá niekoľko dní, pretože nie je potrebné robiť veľké zásahy do konštrukcie Vášho domu alebo iného objektu. Preto je tepelné čerpadlo vzduch-voda možné využiť takmer všade, zatiaľ, čo ostatné typy tepelných čerpadiel si často vyžadujú výkopové práce, plošné kolektory, vŕtanie studní alebo prípadne musia byť nainštalované v špecifických podmienkach. To pri tomto type čerpadla odpadá - využiť ho na vykurovanie rodinného domu je preto jednoduchšie. Naviac, pri absencii výkopových prác odpadá aj dodatočná administratíva a organizácia.

2. Relatívne nižšie vstupné náklady

Dostupnosť aj pre bežné domácnosti potvrdzuje aj nižšia cena oproti ostatným typom čerpadiel. Ak vezmeme do úvahy cenu modelu aj ďalšie vstupné náklady, v porovnaní s čerpadlami voda-voda alebo zem-voda ide o priaznivejšiu sumu. Potenciálny rozdiel môže oproti iným typom čerpadiel predstavovať aj 50 %. Samozrejme, záleží na type modelu aj špecifikách inštalácie. Pri čerpadlách vzduch-voda sa napríklad často využíva podlahové vykurovanie, ktoré zaručí efektívny chod, avšak nie všetky domácnosti ho majú zabudované. Z našich dlhoročných skúseností výrazne doporučujeme kombináciu tepelného čerpadla s podlahovým vykurovaním.

3. Vykurovanie, chladenie aj ohrev teplej vody v jednom

Pre bežné domácnosti je toto tepelné čerpadlo na vzduch univerzálnym riešením, doslova “všetko v jednom”. Výkon týchto čerpadiel zvládne bežné vykurovanie obydlia a zásoby teplej vody, ale zároveň aj chladenie v horúcich letných mesiacoch. Dôležité je aj zabezpečiť kvalitnú tepelnú izoláciu obydlia - v tomto prípade je výkon tohto tepelného čerpadla ešte efektívnejší.

4. Stabilný a ekologický výkon

Hoci sa teplota vonkajšieho vzduchu často mení, tento jav nemá veľký vplyv na chod čerpadiel vzduch-voda. Pri veľmi mrazivých teplotách dochádza k určitému poklesu výkonu, ale ten bezpečne zostáva efektívny. Čerpadlo funguje aj pri mrazoch okolo -20° C, čo je v našich podmienkach výnimočne nízka teplota. A netreba zabúdať ani na to, že chod čerpadla nevytvára splodiny a nezaťažuje životné prostredie. Jediná “záťaž” pre životné prostredie je teda elektrická energia na chod kompresora.

Samotný výkon čerpadla vzduch-voda niekoľkonásobne prekonáva bežné kotly na plyn či tuhé palivo.

Mení sa v závislosti na modeli a na podmienkach, no priemerne sa jeho koeficient účinnosti (tzv. COP faktor) pohybuje okolo čísla 4,5 (a vyššie). To znamená, že z 1 kW elektrickej energie na prevádzku dokáže tepelné čerpadlo vytvoriť 4,5 kW energie na vykurovanie “zdarma”.

5. Návratnosť investície do tepelného čerpadla

Atraktivita tepelných čerpadiel vzduch- voda spočíva aj v rýchlosti návratu investície v priebehu niekoľkých rokov (bežne 5-7r podľa typu) , a to najmä pri súčasnej výške dotácií až vo výške 3400 EUR. Spomínané relatívne nižšie náklady sú skombinované s dlhou životnosťou čerpadla (bežne aj 20 rokov) a malými požiadavkami na údržbu (stačí drobná bežná údržba, pričom je čerpadlá možné monitorovať, diagnostikovať a jednoducho ovládať cez mobilné zariadenie na diaľku).

Vonkajšia jednotka MasterTherm
Vonkajší kompakt MasterTherm

Verdikt: Jednoduchší a univerzálny typ tepelného čerpadla

Samozrejme, ako každý typ tepelného čerpadla, aj čerpadlo vzduch-voda má mínusy. Jedným je už spomínaný možný pokles výkonu v mrazivom počasí. Oproti bojlerom či kotlom má menšiu kapacitu na výrobu tepla, preto je vhodná práve kombinácia s podlahovým vykurovaním alebo väčšími radiátormi.

Na druhej strane, pre väčšinu domácností je táto kapacita viac, než dostatočná a preto pre ne predstavuje čerpadlo vzduch-voda univerzálnu možnosť. V našej ponuke nájdete české výrobky MasterTherm rôznych kategórií výkonu, ktoré sa vyznačujú vyššou celkovou účinnosťou oproti mnohým konkurenčným čerpadlám.

Pri prepočte nákladov a tepelných strát vám radi pomôžeme, rovnako aj pri žiadaní o dotácie na tepelné čerpadlo.

Mohlo by vás zaujímať

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.