Poradňa

5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda

Úvod
Poradňa
5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda
5 dobrých dôvodov, prečo si vybrať tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlá sú populárnym zdrojom tepla z viacerých dôvodov. Bez ohľadu na typ tepelného čerpadla, mať efektívny a ekologický zdroj tepla, na ktorý je navyše vyčlenený dotačný fond je veľmi atraktívne.

Samotné druhy tepelných čerpadiel (vzduch-voda, voda-voda a zem-voda) majú mnoho spoločného, avšak sa líšia v spôsobe inštalácie, výkone aj dostupnosti. Dnes sa pozrieme na prvý typ, tepelné čerpadlo vzduch - voda, ktoré funguje na princípe odoberania tepla okolitému vzduchu. Toto teplo následne používa na vykurovanie, najčastejšie domácností. Patrí medzi najpopulárnejšie a najdostupnejšie. Aké sú jeho výhody a kedy sa vám najviac oplatí vybrať si ho?

Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda od MasterTherm
Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda od MasterTherm

1. Jednoduchšia a rýchlejšia inštalácia

Jedným z hlavných dôvodov popularity tepelných čerpadiel vzduch-voda je ich dostupnosť. Inštalácia netrvá niekoľko dní, pretože nie je potrebné robiť veľké zásahy do konštrukcie Vášho domu alebo iného objektu. Preto je tepelné čerpadlo vzduch-voda možné využiť takmer všade, zatiaľ, čo ostatné typy tepelných čerpadiel si často vyžadujú výkopové práce, plošné kolektory, vŕtanie studní alebo prípadne musia byť nainštalované v špecifických podmienkach. To pri tomto type čerpadla odpadá - využiť ho na vykurovanie rodinného domu je preto jednoduchšie. Naviac, pri absencii výkopových prác odpadá aj dodatočná administratíva a organizácia.

2. Relatívne nižšie vstupné náklady

Dostupnosť aj pre bežné domácnosti potvrdzuje aj nižšia cena oproti ostatným typom čerpadiel. Ak vezmeme do úvahy cenu modelu aj ďalšie vstupné náklady, v porovnaní s čerpadlami voda-voda alebo zem-voda ide o priaznivejšiu sumu. Potenciálny rozdiel môže oproti iným typom čerpadiel predstavovať aj 50 %. Samozrejme, záleží na type modelu aj špecifikách inštalácie. Pri čerpadlách vzduch-voda sa napríklad často využíva podlahové vykurovanie, ktoré zaručí efektívny chod, avšak nie všetky domácnosti ho majú zabudované. Z našich dlhoročných skúseností výrazne doporučujeme kombináciu tepelného čerpadla s podlahovým vykurovaním.

3. Vykurovanie, chladenie aj ohrev teplej vody v jednom

Pre bežné domácnosti je toto tepelné čerpadlo na vzduch univerzálnym riešením, doslova “všetko v jednom”. Výkon týchto čerpadiel zvládne bežné vykurovanie obydlia a zásoby teplej vody, ale zároveň aj chladenie v horúcich letných mesiacoch. Dôležité je aj zabezpečiť kvalitnú tepelnú izoláciu obydlia - v tomto prípade je výkon tohto tepelného čerpadla ešte efektívnejší.

4. Stabilný a ekologický výkon

Hoci sa teplota vonkajšieho vzduchu často mení, tento jav nemá veľký vplyv na chod čerpadiel vzduch-voda. Pri veľmi mrazivých teplotách dochádza k určitému poklesu výkonu, ale ten bezpečne zostáva efektívny. Čerpadlo funguje aj pri mrazoch okolo -20° C, čo je v našich podmienkach výnimočne nízka teplota. A netreba zabúdať ani na to, že chod čerpadla nevytvára splodiny a nezaťažuje životné prostredie. Jediná “záťaž” pre životné prostredie je teda elektrická energia na chod kompresora.

Samotný výkon čerpadla vzduch-voda niekoľkonásobne prekonáva bežné kotly na plyn či tuhé palivo.

Mení sa v závislosti na modeli a na podmienkach, no priemerne sa jeho koeficient účinnosti (tzv. COP faktor) pohybuje okolo čísla 4,5 (a vyššie). To znamená, že z 1 kW elektrickej energie na prevádzku dokáže tepelné čerpadlo vytvoriť 4,5 kW energie na vykurovanie “zdarma”.

5. Návratnosť investície do tepelného čerpadla

Atraktivita tepelných čerpadiel vzduch- voda spočíva aj v rýchlosti návratu investície v priebehu niekoľkých rokov (bežne 5-7r podľa typu) , a to najmä pri súčasnej výške dotácií až vo výške 3400 EUR. Spomínané relatívne nižšie náklady sú skombinované s dlhou životnosťou čerpadla (bežne aj 20 rokov) a malými požiadavkami na údržbu (stačí drobná bežná údržba, pričom je čerpadlá možné monitorovať, diagnostikovať a jednoducho ovládať cez mobilné zariadenie na diaľku).

Vonkajšia jednotka MasterTherm
Vonkajší kompakt MasterTherm

Verdikt: Jednoduchší a univerzálny typ tepelného čerpadla

Samozrejme, ako každý typ tepelného čerpadla, aj čerpadlo vzduch-voda má mínusy. Jedným je už spomínaný možný pokles výkonu v mrazivom počasí. Oproti bojlerom či kotlom má menšiu kapacitu na výrobu tepla, preto je vhodná práve kombinácia s podlahovým vykurovaním alebo väčšími radiátormi.

Na druhej strane, pre väčšinu domácností je táto kapacita viac, než dostatočná a preto pre ne predstavuje čerpadlo vzduch-voda univerzálnu možnosť. V našej ponuke nájdete české výrobky MasterTherm rôznych kategórií výkonu, ktoré sa vyznačujú vyššou celkovou účinnosťou oproti mnohým konkurenčným čerpadlám.

Pri prepočte nákladov a tepelných strát vám radi pomôžeme, rovnako aj pri žiadaní o dotácie na tepelné čerpadlo.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.