Poradňa

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Úvod
Poradňa
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

K realizácií zemného kolektora je potrebná dostatočne veľká voľná plocha pozemku. Pre orientačný prepočet platí úmera 2,5 – 3,0x veľkosť vykurovanej plochy objektu. Medzi hlavné výhody platí osvietenie plochy kolektora priamym slnečným žiarením. Tento systém tepelného čerpadla v spojení so zemným plošným kolektorom má benefity vo vysokom vykurovacom faktore (COP), žiadneho prevádzkového hluku, dlhej životnosti a absencii rušivých elementov v záhrade.

Zemný plošný kolektor a jeho inštalácia

Tepelné čerpadlá zem-voda odoberajú nízkopotenciálne teplo zemného podložia, pomocou uzavretého systému horizontálneho alebo vertikálneho primárneho okruhu. Primárny okruh je spravidla naplnený kombináciou vody a nemrznúcej zmesi na bázy liehu.

zberná šachta okruhov

Systém zemných kolektorov je obľúbený pre svoju výslednú jednoduchosť, minimu pohyblivých častí a najmä konštantné teplotné zisky, bez veľkých výkyvov počas celého roka. Medzi nevýhody pri tepelných čerpadlách zem-voda je nutné uviesť zemné výkopové práce, ktoré sú úzko späté s týmto systém. Nevýhoda je tak isto fakt, že primárny okruh sa nedá prakticky vôbec, alebo len veľmi ťažké opraviť. Preto je nutné, aby boli pri montáži použité kvalitné materiály a teda faktor pasívnej bezpečnosti na vyššej úrovni.

Ako sme už spomínali v úvode, zemný plošný kolektor je v praxi najmenej náročný finančne aj realizačne. Pre povolenie stačí ohláška na stavebný úrad. Podmienkou je dostatočne veľký pozemok, ktorý sa po montáži nebude ďalej zastavávať ani inak upravovať – plocha musí ostať celoročne voľná, nezakrytá. Technologicky sa pracuje s energiou slnka, ktorá sa najmä v letných mesiacoch akumuluje do vrchných vrstiev zeminy. Táto energia je tepelným čerpadlom priebežne čerpaná pre vykurovanie objektu a ohrev teplej úžitkovej vody. Pre inštaláciu a plánovanie zemného kolektora je dôležité vedieť termické vlastnosti pôdy ale aj geografická poloha a okolie miesta inštalácie.

energetická výdatnosť rôznych druhov zeminy

Tabuľka platí pre tepelné čerpadlá pracujúceho v monovalentnom režime, tzn. pokrývajú celú energetickú spotrebu objektu celoročne bez nutnosti použitia záložného elektrokotla. Stĺpec s 1800 hod. prevádzky ročne platí len pre vykurovanie objektu. Stĺpec s 2400 hod. platí aj pre ohrev teplej vody.

schéma zapojenia systém zem-voda

A - zemný plošný kolektor (ZPK) / 1 - tepelné čerpadlo AquaMaster vnútorná jednotka / 2 - expanzná nádoba pre vykurovaciu vodu / 3 - 3CV - trojcestný ventil prepínací / 4 - zásobník na TÚV / 5 - vykurovací systém (podlahové vykurovanie alebo radiátory) / 6 - rozvod teplej úžitkovej vody  / 7 - spiatočka studenej vody k ohrevu do zásobníka TÚV

Uloženie zemného kolektora

Kolektor je vyrobený z polyethylenového potrubia PE pre uloženie do pieskového lôžka. Ukladá sa do nezámrznej hĺbky cca 1,5 – 1,8 m pod povrch. Šírka výkopu postačuje v rozpätí 0,8-1,5 m. Pri dimenzovaní je dôležití najmä výmera kolektora v m2 viac ako systém uloženia a vzdialenosti smyčiek. Odporúčaná dĺžka jedného okruhu je od 100 do 200 m kvôli zníženiu tlakových strát. Potrubie okruhu sa združuje vo vonkajšej zbernej šachte, kde sú umiestnené rozdeľovače, zberače média s možnosťou uzavretia jednotlivých okruhov, odvzdušnenie, prípadne regulácia jednotlivých prietokov.

Odporúčame dodržať min. vzdialenosť od základov domu 1,5 m. Zaizolované musia byť i prechody do domu, kde sa zaistia tesnosti proti vode. Používané dimenzie potrubia DN 25, 32 a 40 mm zabezpečia pri danej rýchlosti média ideálnu prenosovú plochu vztiahnutú k objemu v potrubí.

Materiál hadice plošného kolektora

Pre zemný plošný kolektor sa odporúča použiť potrubie z vysokohustého polyethylénu (HDPE) PE 100 alebo lepšie PE 100+ pre uloženie do pieskového lôžka. Pozor však na použitie pieskového lôžka v lokalite so suchou, kamenistou pôdou. Pieskový obsyp v tomto prípade pôsobí skôr ako izolant.

potrubie z PE pre zemný plošný kolektor

Mohlo by vás zaujímať

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká a výhody a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vôbec.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Rozhodnutím o inštalácií tepelného čerpadla otázka vykurovania vašej domácnosti nie je úplne zodpovedaná. Práve naopak, je nutné urobiť i rozhodnutie o vykurovacom systéme.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.