Poradňa

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Úvod
Poradňa
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

K realizácií zemného kolektora je potrebná dostatočne veľká voľná plocha pozemku. Pre orientačný prepočet platí úmera 2,5 – 3,0x veľkosť vykurovanej plochy objektu. Medzi hlavné výhody platí osvietenie plochy kolektora priamym slnečným žiarením. Tento systém tepelného čerpadla v spojení so zemným plošným kolektorom má benefity vo vysokom vykurovacom faktore (COP), žiadneho prevádzkového hluku, dlhej životnosti a absencii rušivých elementov v záhrade.

Zemný plošný kolektor a jeho inštalácia

Tepelné čerpadlá zem-voda odoberajú nízkopotenciálne teplo zemného podložia, pomocou uzavretého systému horizontálneho alebo vertikálneho primárneho okruhu. Primárny okruh je spravidla naplnený kombináciou vody a nemrznúcej zmesi na bázy liehu.

zberná šachta okruhov

Systém zemných kolektorov je obľúbený pre svoju výslednú jednoduchosť, minimu pohyblivých častí a najmä konštantné teplotné zisky, bez veľkých výkyvov počas celého roka. Medzi nevýhody pri tepelných čerpadlách zem-voda je nutné uviesť zemné výkopové práce, ktoré sú úzko späté s týmto systém. Nevýhoda je tak isto fakt, že primárny okruh sa nedá prakticky vôbec, alebo len veľmi ťažké opraviť. Preto je nutné, aby boli pri montáži použité kvalitné materiály a teda faktor pasívnej bezpečnosti na vyššej úrovni.

Ako sme už spomínali v úvode, zemný plošný kolektor je v praxi najmenej náročný finančne aj realizačne. Pre povolenie stačí ohláška na stavebný úrad. Podmienkou je dostatočne veľký pozemok, ktorý sa po montáži nebude ďalej zastavávať ani inak upravovať – plocha musí ostať celoročne voľná, nezakrytá. Technologicky sa pracuje s energiou slnka, ktorá sa najmä v letných mesiacoch akumuluje do vrchných vrstiev zeminy. Táto energia je tepelným čerpadlom priebežne čerpaná pre vykurovanie objektu a ohrev teplej úžitkovej vody. Pre inštaláciu a plánovanie zemného kolektora je dôležité vedieť termické vlastnosti pôdy ale aj geografická poloha a okolie miesta inštalácie.

energetická výdatnosť rôznych druhov zeminy

Tabuľka platí pre tepelné čerpadlá pracujúceho v monovalentnom režime, tzn. pokrývajú celú energetickú spotrebu objektu celoročne bez nutnosti použitia záložného elektrokotla. Stĺpec s 1800 hod. prevádzky ročne platí len pre vykurovanie objektu. Stĺpec s 2400 hod. platí aj pre ohrev teplej vody.

schéma zapojenia systém zem-voda

A - zemný plošný kolektor (ZPK) / 1 - tepelné čerpadlo AquaMaster vnútorná jednotka / 2 - expanzná nádoba pre vykurovaciu vodu / 3 - 3CV - trojcestný ventil prepínací / 4 - zásobník na TÚV / 5 - vykurovací systém (podlahové vykurovanie alebo radiátory) / 6 - rozvod teplej úžitkovej vody  / 7 - spiatočka studenej vody k ohrevu do zásobníka TÚV

Uloženie zemného kolektora

Kolektor je vyrobený z polyethylenového potrubia PE pre uloženie do pieskového lôžka. Ukladá sa do nezámrznej hĺbky cca 1,5 – 1,8 m pod povrch. Šírka výkopu postačuje v rozpätí 0,8-1,5 m. Pri dimenzovaní je dôležití najmä výmera kolektora v m2 viac ako systém uloženia a vzdialenosti smyčiek. Odporúčaná dĺžka jedného okruhu je od 100 do 200 m kvôli zníženiu tlakových strát. Potrubie okruhu sa združuje vo vonkajšej zbernej šachte, kde sú umiestnené rozdeľovače, zberače média s možnosťou uzavretia jednotlivých okruhov, odvzdušnenie, prípadne regulácia jednotlivých prietokov.

Odporúčame dodržať min. vzdialenosť od základov domu 1,5 m. Zaizolované musia byť i prechody do domu, kde sa zaistia tesnosti proti vode. Používané dimenzie potrubia DN 25, 32 a 40 mm zabezpečia pri danej rýchlosti média ideálnu prenosovú plochu vztiahnutú k objemu v potrubí.

Materiál hadice plošného kolektora

Pre zemný plošný kolektor sa odporúča použiť potrubie z vysokohustého polyethylénu (HDPE) PE 100 alebo lepšie PE 100+ pre uloženie do pieskového lôžka. Pozor však na použitie pieskového lôžka v lokalite so suchou, kamenistou pôdou. Pieskový obsyp v tomto prípade pôsobí skôr ako izolant.

potrubie z PE pre zemný plošný kolektor

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.