Poradňa

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Úvod
Poradňa
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Všetky tepelné čerpadlá pracujú na princípe odoberania tepla z jedného zdroja z okolia a jeho odovzdávania druhej, vykurovacej látke. Aj niekoľkostupňový rozdiel teploty zdroja predstavuje veľké množstvo ekologickej energie na vykurovanie alebo chladenie. Jedným z možných tepelných zdrojov z okolia môže byť aj voda, napríklad podzemná voda. Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká a výhody a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vôbec.

Princíp tepelného čerpadla voda-voda

Existuje niekoľko rôznych systémov konštrukcie tepelných čerpadiel voda-voda. Základom je však vždy vodný zdroj. Voda z neho prichádza cez primárny okruh do kontaktu s chladnejšou vykurovacou tekutinou, ktorá je používaná v rozvodoch tepla na vykurovanie (preto “voda-voda”). Voda, z ktorej je odoberané teplo do čerpadla môže pochádzať z ľubovoľného zdroja v blízkosti obydlia, ako napr. jazero, studňa, či rieka. Najčastejšie je však využívaná vŕtaná studňa, kde ponorné čerpadlo čerpá podzemnú vodu do vnútornej jednotky. Dôležitá je dostatočná teplota a výdatnosť vody (v L za sek.), aby pri mrazivých teplotách nedošlo k výpadkom. Podzemná voda si teplotu udržiava konštantne celoročne (cca medzi 7-12 °C), ako aj voda v dostatočnej hĺbke jazera alebo rieky. Voda prúdi v primárnom okruhu z čerpacej studne do výmenníka, kde odovzdá teplo chladivu a následné sa vracia do vsakovacieho vrtu. 

celonerezové ponorné čerpadlo


Teplo z prírodnej vody získané chladivom je následne použité na ohrievanie vykurovacej vody. Tento proces sa deje za pomoci kompresora, ktorý zmenou tlaku mení zmes na horúcu paru ktorá cez sekundárny výparník odovzdá teplo vykurovacej vode v podlahovke alebo radiátoroch. Tento cyklus sa dookola opakuje.

Princíp tepelného čerpadla voda-voda
1 - tepelné čerpadlo Aquamaster Inverter, 2 - expanzná nádoba, 3 - 3-CV (trojcestný ventil), 4 – bojler s TÚV, 5 – vykurovací systém: podlahové vykurovanie alebo radiátory, 6 – prívod TÚV do rozvodu domu, 7 – prívod studenej vody k ohrevu do bojlera, 8 – A – čerpacia studňa, B – vsakovacia studňa

Prečo sú tepelné čerpadlá voda-voda výhodné a účinné

Veľkou devízou čerpadiel voda-voda je ich efektivita - koeficient výkonu COP sa pohybuje okolo čísla 6,5 až 7,0, čo je vyššie, než v prípade čerpadiel vzduch-voda a zem-voda, kde sú bežné hodnoty okolo čísla 4-5 v závislosti na modeloch. To znamená, že na 1 jednotku energie spotrebovanej výmenníkom a kompresorom získa čerpadlo 6-7 jednotiek energie na vykurovanie. Druhou výhodou sú relatívne nízke náklady na inštaláciu, keďže výkopové práce sú síce nutné, no nie sú až také komplikované, ako pri čerpadlách zem-voda. Hĺbka výkopu pre prívod vody sa odporúča 80 cm a šírka 30 cm. Tieto čerpadlá oplývajú aj stabilným výkonom - pri správnej konštrukcii sa teplota vodného zdroja nemení, takže vykurovanie je rovnako účinné aj pri veľmi nízkych teplotách. Pre tieto tepelné čerpadlá nie je nutný bivalentný zdroj na výpomoc (el. kotol.)

Kde sú však pozitíva, sú aj negatíva. Tým najvýznamnejším je nutnosť správnej lokality - ide najmä o blízky vodný zdroj, ktorý musí byť vhodný na prevádzku čerpadla (stála teplota). Ak nie sú podmienky vhodné, čerpadlo voda-voda nemá zmysel inštalovať. Preto je nutná konzultácia s expertom, ktorý dokáže posúdiť podmienky obydlia. Taktiež posudzuje vhodné chemické zloženie vody, aby nedošlo k poškodeniu systému. Ak je však lokalita vhodná, predstavujú čerpadlá voda-voda spoľahlivú a účinnú možnosť vykurovania.

Mohlo by vás zaujímať

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Rozhodnutím o inštalácií tepelného čerpadla otázka vykurovania vašej domácnosti nie je úplne zodpovedaná. Práve naopak, je nutné urobiť i rozhodnutie o vykurovacom systéme.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.