Poradňa

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Úvod
Poradňa
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Súčasné nároky na energetickú efektivitu budov sa neustále sprísňujú, a preto je pri výstavbe nových domov či budov v Európskej únii povinné dokladovať, aká je ich reálna spotreba energie. Z tohto dôvodu existuje energetický certifikát budovy, teda určenie tejto energetickej náročnosti. V tomto článku nájdete základný prehľad informácií o tom, ako tieto certifikáty fungujú a kedy je energetický certifikát budovy povinný.

Kedy je potrebný energetický certifikát (EC)?

Cieľom EC je zamedziť mrhaniu energiou a mať prehľad o tom, aké efektívne budovy sa stavajú. EC je legislatívne povinný v týchto prípadoch:

 1. Predaj alebo prenájom budovy či bytu
 2. Pri dokončení (začiatku kolaudácie) novej budovy
 3. Pri významnej obmene existujúcej budovy

Okrem toho predstavuje tento certifikát ukazovateľ reálnej spotreby energie, a teda nákladov na prevádzku, čo môže byť užitočné pre každého. Naviac, EC býva podmienkou aj pri žiadaní o dotácie, ktoré Ministerstvo dopravy pre “zelené” budovy vypisuje. Doba platnosti energetického certifikátu je 10 rokov. Platná legislatíva aj s niekoľkými výnimkami sa nachádza na tomto odkaze.

Čo sa započítava do energetického certifikátu? 

EC je výpočet množstva primárnej energie, ktorú je nutné do domu dodať, aby dokázala vykurovať a ohrievať teplú úžitkovú vodu. Toto číslo sa násobí koeficientom pre jednotlivé typy energie: obnoviteľné zdroje energie majú lepšie koeficienty ako plyn alebo elektrina. Ak má dom viac zdrojov energie (napr. vykurovanie elektrinou do tepelného čerpadla + solárne fotovoltaické panely), počítajú sa pomerne. Existuje aj niekoľko ďalších faktorov, ako napr. tepelné straty či slnečné zisky, ktoré dokážu vylepšiť finálny výsledok.

Aké domy a budovy sú certifikované ako energeticky šetrné?

Od roku 2021 platí v EÚ nariadenie, že stavebné povolenia pre novostavby musia mať EC, ktorý ich zaradí do energetickej skupiny A0. To znamená naprojektované hodnoty potrebnej energie do 54 kWh/m2. S celkovou spotrebou energie je však možné ísť ešte nižšie. Možno ste tiež počuli označenie “pasívny dom”, čo je dom, ktorý potrebuje na svoju prevádzku minimum energie. Tieto stavby sa pohybujú s celkovými hodnotami potrebnej energie pod úrovňou 20,4 kWh/m2. Vyššie náklady na projekt sú vyvážené minimálnymi nákladmi na prevádzku a environmentálnou zodpovednosťou.

Ktoré druhy energie sú najvhodnejšie v energetickej certifikácii?

V podstate platí - čím ekologickejší zdroj energie, tým lepšie. Koeficienty druhov energií vyzerajú takto (nižšie je lepšie):

 • fotovoltaika - 0,0
 • kotol na drevo - 0,1
 • kotol na drevnú štiepku - 0,15
 • kotol na drevné pelety - 0,2
 • plyn - 1,1
 • elektrina - 2,2

Pri elektrine však treba zvážiť aj jej efektívne využitie. Napriek vysokému koeficientu majú napr. tepelné čerpadlá veľmi dobré skóre, pretože spotrebujú iba malé množstvo elektriny na prevádzku kompresora a naopak, vyrobia niekoľko násobne väčšie množstvo tepla. 

Ako sa v energetickom certifikáte dá dosiahnuť lepšia trieda?

Okrem zdrojov energie je možné zlepšiť celkovú efektivitu domu niekoľkými spôsobmi - väčšinou znížením tepelných a energetických strát. Triede A0 sa pohodlne priblížite, ak vhodne zvolíte kombináciu nasledujúcich prvkov:

 • Veľkosť a tvar budovy - štvorcový pôdorys máva menšie tepelné straty, než komplikované tvary, detto viacposchodové budovy. Väčšie domy mávajú v určitých prípadoch dokonca nižšiu energetickú náročnosť ako menšie (po prepočítaní na plochu).
 • Tepelné čerpadlá - veľmi efektívny spôsob využitia energie na vykurovanie
 • Rekuperácia - významne zamedzuje úniku tepla pri vetraní a vracia ho naspäť do prichádzajúceho čerstvého vzduchu
 • Vhodná tepelná izolácia – polystyrén alebo minerálna vlna, detto je odporúčané zatepliť stropy
 • Lokalita a orientácia budovy - napr. orientácia okien na juh znamená väčšie slnečné zisky
 • Moderné okná – ideálne použiť aspoň 3-sklo

Energetický certifikát budovy je legislatívnou povinnosťou (riskujete pokutu až do výšky 3000 eur), avšak je tiež užitočný pre Vás samotných. Dáva vám predstavu o cenách za energie, pričom kvalitné projekty budov s takmer nulovou spotrebou dokážu ušetriť významnú časť mesačných nákladov, najmä na kúrenie. A, samozrejme, cieľom je, aby sme žili v udržateľnejších a ekologickejších domovoch.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.