Poradňa

Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Úvod
Poradňa
Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri
Tepelné čerpadlo a podlahové kúrenie sú harmonickí partneri

Rozhodnutím o inštalácií tepelného čerpadla otázka vykurovania vašej domácnosti nie je úplne zodpovedaná. Práve naopak, je nutné urobiť i rozhodnutie o vykurovacom systéme. Obľúbenou a najefektívnejšou možnosťou je využitie podlahového kúrenia. Táto kombinácia vykurovacích prvkov je veľmi vhodná. Prečo? Keby išlo o ľudí, povedali sme si, že tvoria harmonický pár.

Ideálne na stabilné kúrenie bez regulácie

Existujú dva typy podlahového vykurovania - elektrické a teplovodné (ktoré sa inštaluje v tzv. “mokrom” a “suchom” variante). Budeme sa však zaoberať teplovodným vykurovaním, ktoré je najideálnejšou kombináciou s tepelným čerpadlom.

Hlavná výhoda spočíva vo veľkej vykurovanej ploche a betónovej mase poteru, vysoká akumulačná schopnosť a tepelná zotrvačnosť. Preto postačí nižšia teplota vykurovacej vody pri zachovaní tepelnej pohody a to znamená nižšie náklady na jej ohrev. Potrebná teplota podlahového vykurovacieho systému závisí na type inštalácie, to znamená použitý priemer podlahovej rúrky, rastru jej pokládky a prietoku. Prevádzková teplota podlahového vykurovania navrhnutého pre tepelné čerpadlo nezvykne presahovať 35°C a mala by byť stabilná a dlhodobá. Práve v stabilnom a kontinuálnom prísune tepla excelujú tepelné čerpadlá - nedodávajú veľa tepla nárazovo (ako napr. zapnutý kotol), ale menšie množstvá dlhodobo. Preto dokážu zásobovať teplom podlahové kúrenie bez toho, aby dochádzalo k zbytočnému prehrievaniu alebo mrhaniu energiou. Dôležitá je ekvitermická regulácia celého objektu, najlepšie naraz. To znamená žiadne nočné útlmy a pod. – vo výsledku to zvyšuje spotrebu. Ak znížime teplotu na noc o 1-2℃, pokles sa nám v priestorovej teplote prejaví za 4-5 hodín, podlaha sa vybije a ráno keď potrebujeme aby už bolo teplo, tak budeme mať v priestore tepelný diskomfort. Tepelné čerpadlo začne teplom nabíjať podlahovku na plný výkon, ale vzhľadom na tepelnú zotrvačnosť podlahovky 4-5 hodín sa nám to prejaví na teplote v priestore oneskorene a to za cenu vyššej spotreby elektrickej energie, pretože tepelné čerpadlo pôjde na maximálnu frekvenciu a teda vyšší príkon.  

Samozrejme, podlahové kúrenie nie je jedinou možnosťou. S tepelným čerpadlom je možné používať aj radiátory, a to aj s využitím tepelného čerpadla. Závisí to na type a výkone čerpadla, ale aj na veľkosti radiátorov. Radiátory však práve pre svoju menšiu teplosmennú plochu potrebujú z podstaty fyziky vykurovaciu vodu o podstatne vyššej teplote, tzn. +50°C. Sú tepelné čerpadlá, ktoré urobia vykurovaciu vodu až 60-65°C, ale je to za cenu nižšej účinnosti vykurovania.

Ako z tejto kombinácie vyťažiť čo najviac

Podlahové kúrenie navrhnuté pre tepelné čerpadlo + samotné tepelné čerpadlo ako zdroj tepla je najlepšia ekologická a dlhodobo výhodná investícia. Zhodnocuje vám vložene finančné zdroje do tejto investície v podobe úspor na nákladoch na vykurovanie počas celej životnosti. Náklady na inštaláciu do tepelného čerpadla bývajú vyššie oproti klasickým zdrojom tepla, ale dnes už vďaka štátnym dotáciam sú rozdiely výrazne nižšie. Aby ste získali za Vaše peniaze čo najefektívnejší spôsob kúrenia, tu je niekoľko tipov:

  1. Spôsob inštalácie podlahového kúrenia ovplyvňuje celú prevádzku a hospodárne využitie tepla. To zahŕňa návrh, umiestnenie, meranie a reguláciu teploty.
  2. Existuje viac typov tepelných čerpadiel. V závislosti na tom, kde žijete, môže byť použitie tepelného čerpadla voda-voda, vzduch-voda  alebo zem-voda najvhodnejším riešením.
  3. Je užitočné vedieť vopred, ako sa priestor bude využívať. Keďže kombinácia tepelného čerpadla a podlahového vykurovania funguje “pomaly, ale isto”, je najvhodnejšia pre priestory, ktoré sú užívané neustále.
  4. Kvalitná tepelná izolácia budovy zabraňuje únikom tepla, čo zvyšuje účinnosť celého systému.
  5. Tepelné čerpadlá sa môžu využívať i pre chladenie - pri správnej inštalácii teda môžete vašu domácnosť chladiť pomocou podlahového systému alebo cez tzv. fankoily.

Problematika je zložitá a náročná a ale my vám vieme poradiť a navrhnúť komplexný a najúčinnejší vykurovací systém a zdroj tepla pre vašu domácnosť či plánovaný rodinný dom a pod. na základe našich viac ako 15 ročných skúsenosti s tepelnými čerpadlami a pozitívnych odoziev našich zákazníkov. Stačí nás kontaktovať.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.