Poradňa

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Úvod
Poradňa
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti. Jedným z najúčinnejších typov sú tepelné čerpadlá zem-voda. Už z názvu je jasné, že teplo je odoberané zo zeme, pretože jej teplota je relatívne konštantná, a to aj v chladných mesiacoch. Inštalácia týchto čerpadiel je však špecifická a finančne náročnejšia oproti systémom vzduch-voda a voda-voda.

Teplo z hĺbky alebo z povrchu zeme

Vykurovací okruh vo vašom dome sa veľmi nelíši od iných typov čerpadiel - ide o rozvod ohriatej vody do podlahového kúrenia, nádrže s teplou vodou či veľkých radiátorov. Podzemný okruh čerpadla, v ktorom pri využití malého množstva elektriny cirkuluje kvapalina, slúži na získavanie tepla a jeho odvádzanie do výmenníku tepla sa však líši od iných čerpadiel. Aby bolo možné odobrať dostatok tepla, je potrebný dostatočný povrch. Preto sa nachádza na vašom pozemku.

Existujú dva spôsoby inštalácie - horizontálny a vertikálny. Horizontálny spôsob inštalácie zaručuje dostatok tepla tak, že odoberá teplo z veľkého povrchu pomocou plošných kolektorov, zasadených do zeme v hĺbke cca 1-2 m. V plošnom kolektore cirkuluje zmes solanka (lieh a voda). Preto je tento spôsob vhodný, ak máte dostatočný pozemok, napr. veľkú záhradu pri rodinnom dome. Taktiež je zväčša lacnejší, než vertikálny spôsob inštalácie.

Spôsobom, akým sa vertikálny podzemný okruh dostane ku konzistentnému teplu zo zeme je hĺbkový vrt. Dostatočný povrch na získavanie tepla je tak zabezpečený väčšou hĺbkou (zväčša v hĺbke 80 až 120 m), preto si nevyžaduje toľko priestoru a pozemku. Nutná veľkosť podzemného okruhu závisí v oboch prípadoch na tom, koľko tepla na vykurovanie vaša domácnosť využíva. Taktiež je dôležité uistiť sa, aká je pôda a podložie na vašom pozemku, aby vedel odborník zaručiť efektivitu čerpadla. Nevýhodou je finančná stránka, kde hĺbkový vrt zaobstarajú špecializované firmy, ktoré účtujú za meter hĺbky cca 50-70 eur/m, vystrojenie vrtnej sustavy a samozrejme legislatívne povolenia od banského úradu.

Tepelné čerpadlá MasterTherm zem-voda
Tepelné čerpadlá MasterTherm zem-voda

Prečo si vybrať tepelné čerpadlo zem-voda?

Všetky výhody iných typov tepelných čerpadiel zostávajú zachované. Ide o energiu, ktorá je získavaná ekologicky (bez splodín), s dlhou životnosťou (pričom podzemný okruh bez problémov vydrží aj dlhšie ako 50 rokov), s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Taktiež je de facto nevyčerpateľná, keďže jej zdrojom je zem.

Samotné tepelné čerpadlá zem-voda sú napr. oproti čerpadlám vzduch-voda účinnejšie a ich koeficient výkonnosti (COP) často presahuje číslo 4 (1 jednotka energie nutnej na prevádzku generuje 4 jednotky tepla), naviac takmer bez výkyvov výkonu, keďže teplota zeme je veľmi stabilná (na rozdiel od vzduchu). Taktiež sú veľmi tiché a zvyšujú hodnotu vášho majetku.

Mínusmi je drahšia inštalácia, ktorá si vyžaduje výkopové práce pri oboch variantoch inštalácie. Na druhej strane, je možné, že s nákladmi vám pomôže štátna dotačná schéma (napr. program Zelená domácnostiam). Preto je to spôsob vhodný najmä pre použitie v novostavbách rôznej veľkosti.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.