Poradňa

Dotácie na tepelné čerpadlá - praktický prehľad

Úvod
Poradňa
Dotácie na tepelné čerpadlá - praktický prehľad
Dotácie na tepelné čerpadlá - praktický prehľad

Vykurovanie tepelnými čerpadlami je násobne efektívnejšie ako vykurovanie plynovým či iným typom kotla a teší sa v rámci EÚ veľkej popularite. Vzhľadom na to, že ide tiež o ekologický spôsob vykurovania je aj v záujme nášho štátu, aby ho podporovalo. Z tohto dôvodu vznikla dotačná schéma "Zelená domácnostiam" pod záštitou SIEA (Slovenská Inovačná a energetická agentúra) ktorá je financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu Slovensko. Do roku 2023 by malo byť podporených 21 000 žiadostí o príspevok na tepelné čerpadlá

Na poukážky je vyčlenených 151,6 milióna eur z európskych zdrojov.

Táto dotačná schéma finančne podporuje ekologické, obnoviteľné zdroje energie. Patria tam teda aj tepelné čerpadlá typu voda-voda, vzduch-voda a voda-voda ale aj fotovoltaické panely, solárne panely, kotly na biomasu, veterné turbíny.

Tepelné čerpadlá bez priamej tvorby splodín alebo odpadových látok odoberajú teplo z okolitého prostredia. Informácie na stránke www.zelenadomacnostiam.sk sú obsiahle, preto vám v tomto článku prinášame praktický prehľad.

Udeľovanie príspevkov na tepelné čerpadlá

Dotácie sa udeľujú na základe podanej žiadosti formou poukážok. To znamená, že pri podpísaní zmluvy s "oprávneným dodávateľom tepelného čerpadla" (napríklad s našou firmou AB THERM s.r.o.) určitú časť nákladov preplatí štát z tohto fondu. 

Tento finančný objem je možné použiť na tzv. oprávnené náklady. Celkové oprávnené výdavky zahŕňajú DPH a môže ísť o nasledujúce výdavky:

 • Kúpa samotného tepelného čerpadla a jeho komponentov
 • Akumulačný zásobník vody/ zásobníkový ohrievač vody
 • Zemné vrty, montážne práce a montážny materiál
 • Revízie a skúšky pri uvedení čerpadla do prevádzky

Dotácie nie je možné získať na všetky zariadenia - musia spĺňať parametre výkonu a akreditácie. Na webe SIEA zverejnený zoznam oprávnených zariadení, kde nájdete aj výrobky od českého výrobcu MasterTherm, ktoré dodávame. 

Pri dotáciách sa využíva “zásobníkový” systém, kedy sú všetky podané žiadosti o štátnu dotáciu na tepelné čerpadlo zaradené do jedného zoznamu a dotované až do vyčerpania objemu vyčlenených dotácií. Aktuálne je možné inštalovať tepelné čerpadlo bez ohľadu na to, či má domácnosť podanú poukážku alebo nie. Toto platí pre inštalácie po 31.10.2023.

V prvom kvartály 2024 bude spustený nový informačný systém od SIEA, kde bude možné si elektronicky podať žiadosť o štátnu dotáciu formou poukážky. Inými slovami, o dotáciu je teda možné žiadať i spätne ale len pre zariadenie, ktoré bolo inštalované a uvedené do prevádzky po 31.10.2023.

Hightech zariadenia MasterTherm
Hightech modely MasterTherm s možnosťou dotácie

Koľko peňazí a pre koho je k dispozícii

Ako už názov projektu vypovedá, je určený pre domácnosti - avšak iba vo vlastníctve fyzických osôb. Právnické osoby vlastniace napr. bytový dom nemôžu príspevok získať. Podobne to je aj v prípade prenájmu nehnuteľnosti ako zárobkovej činnosti či pri využívaní tepla na náklady právnickej osoby.

Výška dotácie závisí od niekoľkých faktorov, vrátane výkonu tepelného čerpadla a možného dodatočného bonusu +15%.

Základná sadzba dotácie je 380 eur/1 kW inštalovaného výkonu tepelného čerpadla. Možné je žiadať dotáciu na prvých 10 kW tepelného výkonu čerpadla tzn. pri maximálnom možnom nominálnom tepelnom výkone čerpadla 10 kW je teda možné získať jednorazový príspevok v maximálnej výške 3800 eur. K dispozícii je ešte dotačný bonus +15% na 1 kW výkonu a to po splnení jednej z dvoch podmienok:

1) inštalované tepelné čerpadlo úplne nahradí kotol na tuhé palivo a tento kotol bude demontovaný

alebo

2) miesto inštalácie je zaradené v zozname ORKO - Oblasť riadenia kvality ovzdušia

Po splnení jednej z podmienok je teda sadzba bonifikovaná a na 1 kW je dotácia až 437 eur. Maximálna dotácia je teda 4370 eur!

Kroky k získaniu dotácie na tepelné čerpadlo

Získanie príspevku na tepelné čerpadlá sa môže zdať ako komplikovaná administratívna operácia. Veľa administratívy však nemusíte riešiť vy. Hoci závisí od detailov projektu, stačí sa držať nasledujúcich krokov:

 1. Overte si, či máte právo na dotačný príspevok.
 2. Môžete si vopred vybrať typ a model tepelného čerpadla zo zoznamu zariadení.
 3. Vyberte si oprávneného zhotoviteľa SIEA - ako je napríklad naša spoločnosť AB THERM s.r.o.
 4. Konzultujte typ zariadenia a inštaláciu so zhotoviteľom - takto nájdete najvhodnejšie riešenie pre vašu domácnosť a vyjasníte si všetky podmienky.
 5. Uzatvorte zmluvu so zhotoviteľom.
 6. Vyplňte žiadosť o dotácie cez stránku www.zelenadomacnostiam.sk.
 7. Počkajte na vydanie poukážky.
 8. Prebehne inštalácia, povinná skúška a revízia tepelného čerpadla.
 9. V tomto momente máte skoro všetko za sebou :) Drvivá väčšina administratívy je na zhotoviteľovi, vy iba dodáte potrebné dokumenty.
 10. SIEA posúdi výdavky a preplatí poukážku zhotoviteľovi - oprávnenej montážnej firme.
 11. Čerpadlo musíte prevádzkovať minimálne dva roky.

Výhodou systému je, že väčšinu “papierovačiek” teda realizuje dodávateľ tepelných čerpadiel, alebo na nej pracujete spolu. 

Niekoľko dobrých rád na záver

Vzhľadom na povahu udeľovania dotácií (zásobníkovou formou), kedy sú všetky žiadosti posudzované postupne je vhodné sledovať informácie o dotačnom projekte a plánovať vopred. 

Je užitočné mať časový plán aj pri plánovaní inštalácie. Odo dňa vydania poukážky s podpisom zástupcu agentúry SIEA máte 30 dní na uplatnenie u zhotoviteľa.

Venujte pozornosť výkonu a typu tepelného čerpadla, ktorý pre vašu domácnosť plánujete využívať. Základný prehľad najdôležitejších rozdielov nájdete na našej stránke - detailné informácie vám naši experti poskytnú pri ďalšom kontakte.

Využívanie zelenej energie a ekologických zdrojov tepla bude v budúcnosti čím ďalej, tým dôležitejším fenoménom. Efektivita tepelných čerpadiel je dávno preukázaná a dosahujú veľmi vysoké COP faktory, ktorým nemôže konkurovať žiaden iný typ vykurovania. Využitie vstupnej energie a teda ich účinnosť je rádovo v stovkách percent vyššia ako konkurenčné kotly na plyn alebo tuhé palivo. Naviac s aktuálne zvyšujúcimi sa cenami za energie je práve tepelné čerpadlo vhodným prostriedkom ako šetriť rodinný rozpočet. To vám zaručí rýchlu návratnosť Vašej investície do tepelného čerpadla.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Nádej v čase krízy predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.