Poradňa

Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Úvod
Poradňa
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie
Tepelné čerpadlo ako pomocník proti rastúcim cenám energie

Kvôli politickým a spoločenským zmenám za poslednú dobu sa častejšie skloňujú frázy ako “energetická kríza” a téma rastúcej ceny zemného plynu (a následne cena elektrickej energie) robí vrásky mnohým ľuďom. Podľa ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) má približne pätina domácností na Slovensku problém zabezpečiť vykurovanie svojho obydlia. Pre tie domácnosti, ktoré istý rozpočet majú, no chcú ušetriť, existujú spôsoby, ako sa brániť voči plynovej kríze. Šetrná spotreba pomôže, no váš problém len ťažko vyrieši. 

Nádej v čase krízy preto predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá, ktoré výrazne znižujú závislosť na elektrine, resp. na plyne. Poďme sa pozrieť, kedy a za akých podmienok predstavujú lacnejšiu a šetrnejšiu voľbu a prečo sa s tepelným čerpadlom nemusíte báť plynovej krízy.

Za málo peňazí… veľa čistej a lacnej energie

V porovnaní napr. s plynovým kotlom býva vstupná investícia pre tepelné čerpadlo relatívne vyššia (hoci je často dotovaná štátom ako ekologická alternatíva spaľovacieho kotla), avšak počas plynovej krízy sú prevádzkové náklady skutočne neporovnateľne výhodnejšie. Pre porovnanie slúži koeficient efektivity vykurovania COP - pri rôznych druhoch kotlov sa pohybuje okolo čísla 1, no pri tepelných čerpadlách sa, v závislosti na podmienkach a type vykurovacieho systému, pohybuje približne v hodnotách od 2,5 až po 7,0! Tzn. tepelné čerpadlo z vyrobí 2,5 až 7-násobne viac výkonu ako spotrebuje na svoju prevádzku!

Čo to znamená? Napríklad aj to, že ak máte doma kotol s COP = 1, zaplatíte za jednu jednotku drahej energie a 1 jednotka energie (kW) vám zohreje domácnosť. Pri tepelnom čerpadle za tú istú cenu budete môcť využiť 2,5-krát alebo aj 7-krát viac tepla. Jednoducho povedané - účet za energiu bude výrazne nižší a cenové výkyvy sa na ňom preto prejavia minimálne. A to dlhodobo.

Tepelné čerpadlo je investíciou do Vašej budúcnosti

Náklady na inštaláciu čerpadla vrátia v priebehu niekoľkých rokov (ako rýchlo závisí na vašej spotrebe, type čerpadla a pod). Ak sa aj ceny plynu a ropy, resp. elektrickej energie menia, poskytuje tepelné čerpadlo stabilitu. Energia, ktorú použijete na vykúrenie domácnosti pochádza zo vzduchu, zeme alebo vody. Dodávateľa elektrickej energie “využijete” iba na prevádzku svojho čerpadla, ktorý je ale násobne menší ako výkon.

Stabilita v čase krízy sa však nemusí týkať iba domácností. Tepelné čerpadlá pre firmy sú tiež lákavou možnosťou pre zaistenie stabilných nákladov na prevádzku. Či už ide o rodinný dom, výrobnú halu alebo bytový dom, v prvotnej fáze rozhodne odporúčame poradiť sa s odborníkmi - túto možnosť vám poskytneme aj my. Tak zistíte, aký spôsob vykurovania je pre vás najvýhodnejší a aké dotačné systémy môžete využiť (čerpadlá voda-voda, zem-voda alebo najjednoduchšie vzduch-voda). Jedno však platí - tepelné čerpadlo v čase energetickej krízy je rozumnou investíciou.

--

Photo by Vlada Karpovich from Pexels.

Mohlo by vás zaujímať

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Vŕtaná studňa pre tepelné čerpadlo voda-voda

Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.

Čítať článok
Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor pre tepelné čerpadlo zem-voda

Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Ako fungujú tepelné čerpadlá voda-voda

Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.

Čítať článok
Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Energetický certifikát budovy - čo potrebujete vedieť

Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.

Čítať článok
Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Ako fungujú tepelné čerpadlá zem-voda a kto ich môže využiť?

Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.

Čítať článok

Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba

Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.

www.keramco.sk
Talianska prémiová dlažba

Vyžiadajte si konzultáciu

Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.

Ďakujeme! Formulár bol odoslaný.
Budeme Vás čo najskôr kontaktovať.
Niekde nastala chyba :( Skúste to, prosím, znova alebo nás kontaktujte emailom. Ďakujeme za pochopenie.