Kvôli politickým a spoločenským zmenám za poslednú dobu sa častejšie skloňujú frázy ako “energetická kríza” a téma rastúcej ceny zemného plynu (a následne cena elektrickej energie) robí vrásky mnohým ľuďom. Podľa ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví) má približne pätina domácností na Slovensku problém zabezpečiť vykurovanie svojho obydlia. Pre tie domácnosti, ktoré istý rozpočet majú, no chcú ušetriť, existujú spôsoby, ako sa brániť voči plynovej kríze. Šetrná spotreba pomôže, no váš problém len ťažko vyrieši.
Nádej v čase krízy preto predstavujú ekologickejšie alternatívy energie, ktoré sú nezávislé alebo iba minimálne závislé na cenách plynu. Medzi najúčinnejšie formy vykurovania patria práve tepelné čerpadlá, ktoré výrazne znižujú závislosť na elektrine, resp. na plyne. Poďme sa pozrieť, kedy a za akých podmienok predstavujú lacnejšiu a šetrnejšiu voľbu a prečo sa s tepelným čerpadlom nemusíte báť plynovej krízy.
V porovnaní napr. s plynovým kotlom býva vstupná investícia pre tepelné čerpadlo relatívne vyššia (hoci je často dotovaná štátom ako ekologická alternatíva spaľovacieho kotla), avšak počas plynovej krízy sú prevádzkové náklady skutočne neporovnateľne výhodnejšie. Pre porovnanie slúži koeficient efektivity vykurovania COP - pri rôznych druhoch kotlov sa pohybuje okolo čísla 1, no pri tepelných čerpadlách sa, v závislosti na podmienkach a type vykurovacieho systému, pohybuje približne v hodnotách od 2,5 až po 7,0! Tzn. tepelné čerpadlo z vyrobí 2,5 až 7-násobne viac výkonu ako spotrebuje na svoju prevádzku!
Čo to znamená? Napríklad aj to, že ak máte doma kotol s COP = 1, zaplatíte za jednu jednotku drahej energie a 1 jednotka energie (kW) vám zohreje domácnosť. Pri tepelnom čerpadle za tú istú cenu budete môcť využiť 2,5-krát alebo aj 7-krát viac tepla. Jednoducho povedané - účet za energiu bude výrazne nižší a cenové výkyvy sa na ňom preto prejavia minimálne. A to dlhodobo.
Náklady na inštaláciu čerpadla vrátia v priebehu niekoľkých rokov (ako rýchlo závisí na vašej spotrebe, type čerpadla a pod). Ak sa aj ceny plynu a ropy, resp. elektrickej energie menia, poskytuje tepelné čerpadlo stabilitu. Energia, ktorú použijete na vykúrenie domácnosti pochádza zo vzduchu, zeme alebo vody. Dodávateľa elektrickej energie “využijete” iba na prevádzku svojho čerpadla, ktorý je ale násobne menší ako výkon.
Stabilita v čase krízy sa však nemusí týkať iba domácností. Tepelné čerpadlá pre firmy sú tiež lákavou možnosťou pre zaistenie stabilných nákladov na prevádzku. Či už ide o rodinný dom, výrobnú halu alebo bytový dom, v prvotnej fáze rozhodne odporúčame poradiť sa s odborníkmi - túto možnosť vám poskytneme aj my. Tak zistíte, aký spôsob vykurovania je pre vás najvýhodnejší a aké dotačné systémy môžete využiť (čerpadlá voda-voda, zem-voda alebo najjednoduchšie vzduch-voda). Jedno však platí - tepelné čerpadlo v čase energetickej krízy je rozumnou investíciou.
--
Photo by Vlada Karpovich from Pexels.
Mohlo by vás zaujímať
Pre správne fungovanie tepelného čerpadla voda-voda je potrebné zabezpečiť dostatočne výdatnú a dimenzovanú zdrojovú studňu na čerpanie podzemnej vody.
Zemný plošný kolektor (ZPK) je najmenej investične náročný zdroj čerpania energie pre tepelné čerpadlo typ zem-voda.
Tepelné čerpadlá na princípe voda-voda majú svoje špecifiká, nesporné výhody, maximálnu efektivitu a pre niektoré domácnosti či budovy môžu byť najekonomickejším riešením vykurovania/chladenia.
Základný prehľad informácií o tom, ako energetické certifikáty budov fungujú, kedy sú povinné a ktoré druhy energie sú najvhodnejšie.
Rôzne druhy tepelných čerpadiel majú podobný princíp fungovania, avšak líšia sa zdrojom tepla na vykurovanie vašej domácnosti.
Na profesionálnu podlahovku patrí kvalitná dlažba
Moderný internetový obchod keramco.sk Vám poskytne mimoriadne široký výber talianskej dlažby, potrebnú inšpiráciu, uľahčí Vám prehliadanie a nákup z pohodlia Vášho domova. Zabezpečíme rýchle a spoľahlivé doručenie kamkoľvek na Slovensku.
Pošlite nám nezáväznú žiadosť o konzultáciu alebo vyplňte tento podrobnejší formulár pre rýchlu a špecifickú ponuku.